שאלות ותשובות

מצבי חירום

כל המידע המופיע בעמוד זה הוא המלצה בלבד ולא מיועד להחליף טיפול רפואי או וטרינרי, העמותה אינו אחראית על מעשיך. ניתן גם ליצור קשר בטלפון: 052-3264943
אבד כלב

העמותה לא אוספת כלבים משוטטים ולעמותה אין כלבייה משלה. כלב שאבד באזור ראשון לציון יש להודיע מיד בשירות הווטרינרי העירוני (03-9423400) ובמוקד 106, להשאיר פרטי קשר וללכת לכלביית ההסגר לוודא בעצמכם. בנוסף מומלץ לפעול על פי המדריך החשוב בקישור הבא על מנת למצות את כל האופציות ולהגדיל את הסיכויים למצוא את כלבכם:

מה לעשות אם הכלב נעלם? רשימה של הכלביות וההסגרים בישראל

כמו כן, אנו ממליצים לשלוח לנו לעמוד הפייסבוק "עמותת ראשון אוהבת חיות" בהודעה פרטית תמונת הכלב + תיאור וטלפון ליצירת קשר ואנו נפרסם את המודעה.

נמצא כלב משוטט

לצערנו תופעת הכלבים המשוטטים הינה שכיחה מאוד והסיבות הינן רבות – בעלים אשר נותנים לכלבם לטייל ללא השגחה כדרך קבע, כלב אשר ננטש במקום מוכר לו או במקום זר, כלב שאבד או ברח לבעליו. אנשים רבים יתעלמו מהכלב המשוטט וימשיכו בדרכם אך למי שאכפת מכלבים קשה להתעלם ולהניח שהכלב יסתדר או ימצא את דרכו חזרה הביתה. אז מה עושים אם נתקלתם בכלב משוטט?

הסברים בקישור זה

כמו כן נו ממליצים לשלוח אלינו בהודעה לדף הפייסבוק "עמותת ראשון אוהבת חיות" תמונה של הכלב וטלפון ליצירת קשר ואנו נפרסם בתקווה שמישהו מחפש אותו.

מצאתם גורי חתולים יונקים

קודם כל והכי חשוב!! אם טרם נגעתם בגורים – אל תגעו. ייתכן מאוד כי הגורים מטופלים אך אמם הלכה לחפש לעצמה מזון ויכולה להיעדר אף למספר שעות. הגורים יכולים להימצא במקומות שנראים כאילו ננטשו כמו חצרות מגורים, מתחת לשיחים, בתוך מחסנים נטושים וכו', אך מבחינת האם אלו מקומות שקטים ומוגנים יחסית בסביבה העירונית. אם תגעו בגורים, האם עלולה לחזור ולהריח ריח של בני אדם מגוריה מה שמבחינתה יעיד על סכנה והיא עלולה לנטוש אותם בשל כך. הסיכויים הטובים ביותר של הגורים היונקים לשרוד הם בטיפול על ידי אמם ולכן צריך לעשות את המקסימום על מנת לוודא האם הגורים מטופלים או שננטשו (כמובן שאם מישהו כבר נגע בגורים לפני שמצאתם אותם ושם אותם בארגז, הסיכויים שהאם תחזור לטפל בהם קלושים, במיוחד אם העבירו אותם לאזור אחר).
במקרה שהחתולה בוודאות לא תחזור (ייתכן ונדרסה או שמדובר בחתולה צעירה שלא ידעה כיצד לטפל בגורים) או שמישהו כבר הפריד את הגורים מאמם, הסיכוי היחיד שלהם לשרוד הוא בטיפול אינטנסיבי על ידי אומנה או מציאת חתולה מניקה שתקבל אותם.
לצערנו בתקופת ההמלטות כמות הפניות בנוגע לגורים יונקים היא אינסופית ומעט מאוד אנשים יכולים לטפל בגורים יונקים אשר דורשים טיפול סביב השעון. אין ביכולתנו לקלוט את כל הגורים אך אנו נדריך ונעזור לכל מי שימצא וייקח על עצמו את הטיפול בגורים וישמש כאומנה. עד גיל 3-4 שבועות הגורים צריכים לאכול מזון מיוחד לגורים יונקים כל מספר שעות וכן צריך לגרות אותם לעשיית צרכים ולשמור על חום גופם. בקישורים הבאים ניתן למצוא הסברים וטיפים רבים לטיפול בגורים יונקים:

טיפים מאתר vets.co.il טיפים מאתר צע"בח

הצלת גור חתולים יתום הינה משימה לא קלה אך מספקת מאוד ויכולה להיות חוויה מדהימה. אנו נשמח לעזור בייעוץ ועזרה רפואית לכל מי שייקח על עצמו את האתגר.

אבד חתול

כדאי מאוד לדאוג לכך שלחתול יהיה שבב כדי שיהיה קל יותר לזהות אותו אם יימצא. מאחר ורוב החתולים הביתיים אינם משובבים ולרובם אין סימן זיהוי או טלפון, הסיכויים שיאספו מהרחוב על ידי השירותים הווטרינריים או עוברי אורח אינם גבוהים. לכן חשיבות גדולה ביותר במקרה של חתולים ששאבדו הוא הזמן והחשיפה מרגע שגיליתם כי חתולכם אבד. אין לחכות ויש לחפש את החתול באופן אינטנסיבי כבר מרגע שנעלם ולא לחכות מספר ימים שישוב.
הדפיסו בהקדם מודעות עם תמונה ברורה ותלו בכל רחבי השכונה ואצל וטרינרים בעיר ובדקו אם יש מאכילי רחוב בשכונה שבדרך כלל מכירים את החתולים היטב וישימו לב אם ייתקלו בחתול חדש. השאירו הודעה ותלו תמונה עם פרטים בשירות הווטרינרי בעיר וכן הודיעו במוקד העירוני שם ניתן לבדוק גם אם חס וחלילה לכדו/אספו חתול פצוע או מת מהאזור.
יש לחפש היטב גם בבית – חתולים נוטים להיכנס למקומות בלתי צפויים ועלולים אף להילכד בהם וחשוב לעבור על כל פינה בבית.
אם חתולכם אינו מסורס יש סיכוי טוב שברח בעקבות חתולה בייחום.
אם חתולכם הוא ביתי לגמרי ומעולם לא יצא לבדו מהבית הוא צפוי להיות במצב מאוים מאוד ומפוחד ורוב הסיכויים שרוב שעות היממה יתחבא במקום מסתור. לכן השעות הטובות ביותר לחיפוש חתולכם ברחבי השכונה הן שעות הלילה בהן הכול שקט ופחות מאיים ובהן ייתכן שהחתול ינסה למצוא את דרכו חזרה הביתה. כדאי לצאת לחיפושים מצוידים באוכל האהוב על החתול, כלוב נשיאה ומגבת/כפפות למקרה והחתול ירגיש מאוים וירצה לתקוף. בכל מקרה אם מאתרים את החתול יש לפעול לאט ובסבלנות על מנת להרגיע אותו ולהכניס אותו למנשא בבטחה. מומלץ לקחת גם אוכל נוסף על מנת להרחיק חתולי רחוב אחרים שאולי יתעניינו בנעשה ובכל מקרה לשים אוכל ומים טריים שיהיו זמינים לחתול אם לא מוצאים אותו או שלא מצליחים ללכוד אותו.

המלצות נוספות
חילוץ ולכידה

נתקלתם בבעל חיים במצוקה אשר זקוק לחילוץ או לכידה? יש ליצור קשר עם המוקד העירוני, לפתוח פנייה ולבקש שייצור אתכם קשר פקח של השירות הווטרינרי בהקדם האפשרי. חשוב מאוד להדגיש את דחיפות הפנייה וכן לקחת מספר פנייה לצורך מעקב. מתנדבי העמותה מנסים לסייע גם במקרים של חילוץ ולכידה במידת האפשר אך בעמותה אין עובדים בשכר ולכן לא תמיד יש מתנדבים אשר זמינים לצאת לשטח בזמן אמת.

ניתן ליצור קשר גם עם מחלצים מקצועיים (בתשלום):
אבי קוזי – 050-5526525

עמוד הפייסבוק

צביקה לזרוביץ – 054-5710953

אתר רשמי
חיית בר פצועה

(בעיקר ציפורים) – לפנות למוקד רשות הטבע והגנים 6911* או לפנות לבית החולים של הספארי להגיע עד לשער לצפור או להבהב עם אורות הרכב והשומר יצא לאסוף את בעלי החיים.
בספארי מטפלים בכל חיות הבר כולל קיפודים עטלפים צבים… חובה לגשת לעמדת השומר ולמלא טופס

שאלות ותשובות

מתי ואיפה מתקיים יום אימוץ?

ימי אימוץ מתקיימים בימי שבת בין השעות 11:00-14:00 באתר האימוץ של ראשון אוהבת חיות שנמצא על יד הספורט-כיף.
חונים בחנייה העילית ויורדים ברגל עד סוף השביל עד שמגיעים לכביש הראשי מול מכבי אש .
אנחנו המתקן האחרון שמאלה. יש שילוט לאורך השביל.

shadow
האם אפשר לאמץ באמצע השבוע?

אפשר לאמץ באמצע השבוע בתאום מראש.

אם אתם מתעניינים בכלב שראיתם באתר בדף כלבים לאימוץ צרו קשר עם מספר הטלפון שמופיע בגוף המודעה. הכלבים שלנו נמצאים בבתי אומנה או בכלביה וכל ביקור יש לתאם מראש.

אם אתם מתעניינים באימוץ באופן כללי התקשרו למספר: 052-3264943 או צרו קשר
דרך האתר או דף הפייסבוק.

אני רוצה לאמץ חתול

חתולי העמותה מטופלים בבתי מתנדבים או בבית המחסה ברחובות, חתולים אינם מגיעים לימי אימוץ.

ראיתם חתול שאהבתם בדף חתולים לאימוץ? פנו לטלפון שמופיע בגוף המודעה לפרטים ולתיאום מפגש או צרו קשר עם אחד מפעילי העמותה בעמוד צור קשר

ניתן גם למצוא חתולים בעמוד הפייסבוק:
אריאלה לאימוץ חתולים 03-6206208, רח' ברשבסקי 7, ראשון לציון.

אני רוצה לתרום

באתר שלנו בעמוד תרומה תוכלו לבחור בתרומה חודשית או חד פעמית באמצעי תשלום שונים או לשלוח צ'ק בדואר ל"ראשון אוהבת חיות " ת.ד 838 ראשון לציון 75203.

בעמוד תרומה תמצאו גם רשימה של מצרכים וציוד שתמיד צריך ואולי תוכלו לתרום.

תודה רבה!

אני או הילד שלי רוצים להתנדב

עמותת "ראשון אוהבת חיות " מקדמת בברכה מתנדבים. כל המתנדבים חייבים להיות מעל גיל 14.

מתנדבים צעירים בגיל 14-18 – הילדים ידרשו להביא טופס חתום על ידי אחד ההורים בו הוא מבין שהמקום נועד לאימוצי בעלי חיים והכלבים ללא מחסום. בנוסף אנו נדבר עם ההורים בטלפון לאשר פרטים.

מתנדבים בוגרים מעל גיל 18 – בדקו בדף התפקידים מה מתאים לכם והיו עימנו בקשר במייל או בפייסבוק .

תמיד לפני יציאה לאתר האימוץ אנא בדקו בדף הפייסבוק שלנו שאין ביטול של יום אימוץ. זה נדיר אך לעתים יש שינויים וביטולים. תודה רבה! נשמח שתצטרפו לשורותינו הפעילות.

יש לי כלב ואני רוצה למסור אותו

העמותה לא מקבלת כלבים כיוון שאין לה מתקן או כלביה משלה.
חשוב לדעת כי רוב הפעמים הסיבות לרצון למסור הינן פתירות. בעיית התנהגות אפשר לפתור בעזרת יעוץ אחד המאלפים שלנו.

חשוב להבין שכל עמותה שתקבל את הכלב בזרועות פתוחות היא חשודה כיוון שיש סיכוי גבוה שימיתו את הכלב!!! התנאים קשים בכלבייה ובמיוחד בעונת החורף. אנו עוזרים לאלו שרוצים לעזור לכלב/חתול שלהם. אין פתרון מיידי. זה לא אפשרי ואין קסמים. אנחנו נעשה את המקסימום לעזור על ידי פרסום.

שלחו אלינו לפייסבוק הודעה עם תמונה, פרטים ופרטי יצירת קשר ואנחנו נעלה לפרסום. ציינו שזאת פנייה דרך העמותה.

לאתר האימוץ של "אס.או.אס חיות" אפשר להגיע עם כלב מחוסן עם תעודות ולהמתין עד שתגיע משפחה. מדובר בימי שישי בתל אביב בתאום מראש איתם 03-7441111 או בימי שבת בכניסה לכפר שמריהו ליד שדה התעופה של הרצליה. מתחילים בסביבות 11:00 בשבת.

למתקן שלנו אי אפשר להגיע למסור כי זה מתקן של העיריה ואין לנו אישור לכך.

אימצתי כלב מכם לפני שנים ואני רוצה להחזיר

זה מאוד מעציב אותנו ומאכזב. העבירו פניה מסודרת בהודעה פרטית לדף הפייסבוק של עמותת ראשון אוהבת חיות. אנו מסייעים רק במידה והכלב נשאר אצלכם עד למציאת בית חדש.

יש לי חתול הרבה שנים ואני כבר לא רוצה אותו

נולד לי תינוק והחתול מקנא והפך תוקפן
החתול חולה ואין מי שיטפל בו

נטישת חתול היא חמורה בדיוק כמו נטישת כלב. חתולים אינם מסתדרים ברחוב, זאת אגדה אורבנית. חתול שגדל כל חייו בבית לא יודע לצוד ולהגן על עצמו והוא לא ישרוד את התנאים ברחוב. החתולים ברחוב לא יתנו לו לגשת לאוכל ווהוא ימות מרעב וגעגועים לבעליו.

בעיות רפואיות אפשר להפנות לווטרינר פחות יקרן.

בעיות התנהגותיות הן סימן למצוקה שהחתול נמצא בה. אפשר להתייעץ עם יועצת להתנהגות חתולים:
ריבי מאייר
מרתה אסטרקין
יעל צפריר
שלושתן יועצות מוכרות ומקצועיות וניתן לחפש חומרים שלהן באינטרנט. יעל צפריר כתבה ספר בשם "שגעון של חתול" המדבר על בעיות התנהגות חתוליות.

מליוני אנשים גידלו חתולים עם ילדים וזה הוכח שהמפגש רק מחזק את מערכת החיסון של התינוק ואם פועלים נכון אין סיבה לדאגה.

בנוסף אף אחד לא יעמוד בתור לאמץ את החתול שלכם, במיוחד כשיש כל כך הרבה חתולים שמחפשים בית, ואם ימסר לעמותה הם יכולים בכל רגע להמית אותו.

אנו יכולים במקרים מסויימים לסייע למצוא בית חדש ובמקרה זה עליכם להחזיק בחתול עד למציאת פתרון.

סכסוכי שכנים (בד"כ לגבי האכלת חתולים)

אין חוק שאוסר האכלת חתולי רחוב. אפשר לפנות אלינו וננסה לעזור.
מצורף קובץ להדפסה של "תנו לחיות לחיות"
במידת הצורך לתלות בבניין או להעביר לשכן לו מפריעה האכלת החתולים.

חתולים באזור מתרבים ולא רוצים אותם פה

יש חוק המגן על חתולי הרחוב. וועד הבנין יכול להתארגן ולאסוף כסף לעיקורים ולא תהיה התרבות והחתולים ימשיכו לשמור על השטח מעכברים חולדות ג'וקים ונחשים.

מצאתי כלב חסר בית משוטט ברחוב

דבר ראשון חובה לגשת למרפאה לבדוק שבב. במידה ויש להתקשר לבעלים.

אם אין שבב:
הכי טוב לקחת את הכלב אליכם לבינתיים, במיוחד אם מדובר בשעות הערב.
לנסות לברר עם הכלביה העירונית 03-9423400 אם מישהו דיווח על כלב שנעלם והשאירו פרטים על הכלב ואת מספר הטלפון שלכם.

אם בדקתם וחיפשתם ובכל זאת אין לכם שום אפשרות לקחת את הכלב ואין מישהו אחר שייקח אותו אז להתקשר למוקד 106. שם יש סיכוי וסיכון. הם עושים מאמצים למצוא בית, עובדים עם עמותות שונות, אבל גם יש סיכוי שהכלב יומת במקרה והם לא מוצאים לו פתרון.
106 לא מגיעים אחרי 15:00 אחה"צ לאסוף משוטט.

אם הכלב ממשיך לשוטט גם בזה יש סיכון וסיכוי – או שמישהו ימצא אותו, ירחם עליו ויקח אליו או שידרס וימות ברעב או ממכת חום. לא חסרות סכנות לכלב ביתי שמצא את עצמו ברחוב.
אם תרצו להשאירו בינתיים אצלכם נעזור לכם למצוא בית השאירו פרטים ותמונה בדף צור קשר או בעמוד הפייסבוק.
ציינו שזאת פנייה דרך העמותה.

ידוע לי על מקרה התעללות או הזנחה

לפנות לשירות הוטרינרי דרך מוקד עירוני 106 או 10631* ולהעביר תלונה. אם כבר פנו ולא טופל להעביר אלינו ונבדוק.

אם מדובר על מקרים מערים אחרות לפנות לממונה על אכיפת חוק צער בעח ד"ר דגנית בן דב 050-6241364 ובמקביל גם ליחידת הפיצ"וח של משרד החקלאות 03-9681406.
בנוסף כדאי ליידע אותנו.

כלב או חתול פצוע

עריית ״ראשון לציון״ הקצתה קרן לטיפול בבעלי חיים פצועים חסרי בית, במידה ונתקלתם בבעל חיים פצוע קיימות מספר אפשרויות:

אנא פנו למוקד העירוני במספר 106 ובקשו סיוע ופונוי בעל החיים. במידה ופקחי השירות הווטרינרי הגיעו הם מפנים את בעל החיים לכלביה או לבית החולים הווטרינרי בבית דגן, ואז לווטרינרים שמורה החלטה בלעדית בנוגע לגורלו.

במקרים והנך מעוניין לטפל בבעל החיים באפשרותך לבקש מהשירות הווטרינרי עזרה בלכידה ומכאן ״קח אחריות״ כולל העלויות הכספיות.
המרפאות איתן אנו משתפים פעולה הן:

בית החולים הווטרינרי בבית דגן 03-9688588, דרך המכבים 70, ראשון לציון

ד"ר גיא אוהב שלום 050-5908890 או במרפאה 03-9696111, רח' הרצל 83, ראשון לציון,
ד"ר אפי וגשל 052-3440791 ובמרפאה 03-9665615, רח' ירושלים 14, ראשון לציון,
ד"ר שרי ארונסון כהן ברחובות 0526441109 או 0773301383, רח' בנימין 15, רחובות.
.

מצאתי גורי חתולים יונקים ללא אמא

צריך להמתין ובאמת להיות בטוחים שאין אמא ולא להסיק את המסקנה הזאת אחרי העדרות של כמה שעות. אולי עוד תחזור. אם הם צורחים המון זמן או נראים מיובשים והיא לא חוזרת יש כמה אפשרויות:

הדבר הטוב והמבורך ביותר הוא לקחת את הגורים לווטרינר ולהתחיל לטפל בהם אבל זה אומר מחויבות עד שימצאו משפחות לגורים אי אפשר יהיה אחרי חודש חודשיים להחזיר לרחוב.

אפשרות נוספת היא להעביר למשפחה אומנת שתניק את הגורים בתשלום. נא לפנות במקרים אלו אלינו, לא תמיד יש משפחות אומנות זמינות בתשלום אבל אפשר לנסות.

אפשר להעביר פניה דחופה לפורום חתולים באינטרנט או לקבוצות בפייסבוק.

אם אינך יכול או מוכן לעשות כלום יש אפשרות לפנות יונקים בלבד למוקד 106 אבל יש לדעת שהם מרדימים את הגורים.

אם מדובר בגורים שכבר מסתובבים – לעיריה אסור לאסוף אותם. אם זה גור חברותי כדאי לחפש משפחה לאימוץ או לחלופין לתמוך בו עם מים ומזון בתחנת האכלה בחצר מוגנת.

אני רוצה לעקר חתולי רחוב

אפשר להפנות לעיריה – מעקרים כרגע – רק בשכונות מסוימות כל פעם. יש להתקשר לברר אם השכונה שלכם כלולה 03-9423400 > 01 > 10 בסוף
במקרה זה צריך להיות נוכח בלכידה ובשחרור כדי לוודא שכל החתולים חזרו למקומם הטבעי. קורה שחתולים נעלמים ליומיים אחרי העיקור זה טבעי ולכן צריך לתת אוכל לפני השחרור מהמלכודת. אחרי עיקור לשים לב שהכל בסדר אין חלילה פתיחה של תפרים או אפטיה.

ניתן לפנות גם ללוכדים ולרופאים פרטיים. אדלה מעמותת "ספיי ישראל " – העמותה לעידוד העיקור והסרוס 054-4412095 תשלח לוכד ותעקר עבור תשלום.

רופאים אחרים שמעקרים חתולי רחוב בתעריף מוזל:
ד"ר גיא אוהב שלום 050-5908890 או במרפאה 03-9696111, רח' הרצל 83, ראשון לציון,
ד"ר אפי וגשל 052-3440791 ובמרפאה 03-9665615, רח' ירושלים 14, ראשון לציון.

לחתולות הרות התעריף יכול להיות גבוה יותר.
לשים לב לא לקחת לעיקור חתולה שיש לה כרגע גורים יונקים!

חתולי רחוב יסומנו באוזן ימין קצוצה אם עברו עיקור בלבד. אם עוקרו דרך העיריה וקיבלו חיסון כלבת יקצצו להם את האוזן השמאלית.
אם שולחים לעיקור כדאי לברר אם במהלך העיקור מקבלים חיסון משולש או מרובע ואם לא כדאי להוסיף במחיר ולעשות.

חיות בר שונות במצוקה/פצועות

(בעיקר ציפורים) – לפנות למוקד רשות הטבע והגנים 6911* או לפנות לבית החולים של הספארי להגיע עד לשער לצפור או להבהב עם אורות הרכב והשומר יצא לאסוף את בעלי החיים.
בספארי מטפלים בכל חיות הבר כולל קיפודים עטלפים צבים… חובה לגשת לעמדת השומר ולמלא טופס

חילוץ והצלה של בע"ח

נתקלתם בבעל חיים במצוקה אשר זקוק לחילוץ או לכידה? יש ליצור קשר עם המוקד העירוני, לפתוח פנייה ולבקש שייצור אתכם קשר פקח של השירות הווטרינרי בהקדם האפשרי. חשוב מאוד להדגיש את דחיפות הפנייה וכן לקחת מספר פנייה לצורך מעקב.
מתנדבי העמותה מנסים לסייע גם במקרים של חילוץ ולכידה במידת האפשר אך בעמותה אין עובדים בשכר ולכן לא תמיד יש מתנדבים אשר זמינים לצאת לשטח בזמן אמת.

ניתן ליצור קשר גם עם מחלצים מקצועיים (בתשלום):
אבי קוזי – 050-5526525
צביקה לזרוביץ – 054-5710953

שילמתי עבור רשיון לכלב אבל לא קיבלתי כלום מהעיריה

התהליך לוקח זמן לעיתים מעל לחודש. באימוץ של גור התהליך יקח זמן רב אף יותר ורישיון יישלח רק לאחר שיתבצע העיקור.
אם עדיין יש בעיה לפנות לעופרה 050-2101786

אבד לי כלב

פנה לרשימת הכלביות וההסגרים העירוניים שקיימת באינטרנט וגם אצלנו באתר, אין להסתמך רק על טלפונים אלא ללכת לבדוק בעצמך אם יש כלב עם תיאור דומה. עשה זאת בתדירות גבוהה – במיוחד אם אין שבב כי אז יכולים להרדים תוך 10 ימים!!!!
שימו לב תוך עשר ימים הכלב יומת!

אם יש שבב צריך לוודא שפרטי השבב מעודכנים במרכז השבבים ולעדכן במוקד השבבים הארצי שהכלב אבד/נגנב 03-9681610.

וכמובן לתלות מודעות בכל האיזור ולפרסם בפורומים באינטרנט ובפייסבוק.

לא מצאת תשובה לשאלה שלך?

שלח לנו שאלה דרך טופס זה:

  (שם (חובה

  (דוא"ל (חובה

  טלפון

  שאלה

  shadow
  דילוג לתוכן